XTCE040DS1A - Eaton - Contactor
40 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Eaton SKU: XTCE040DS1A
Images are for reference only
40 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Eaton SKU: XTCE040DS1A
Earn 450 reward points
Product Warranty - XTCE040DS1A - Eaton - Contactor
Overview
Product Specifications - XTCE040DS1A - Eaton Contactor
  • Part Number:
    XTCE040DS1A
  • Manufacturer:
  • Family:
    XT Series
  • Pole:
    3
  • Amp:
    40
  • Volt:
    600
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    1 in x 1 in x 1 in
  • Weight:
    1 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - XTCE040DS1A - Eaton Contactor
Eaton XT IEC contactor, 40A, Side-mounted, 110 Vac 50 Hz, 120 Vac 60 Hz, 1NO-1NC, 40A, Frame D, 55mm, 50-60 Hz, 3, 5, 7.5/ 10, 15, 30, 40 hp (1/3PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, FVNR