CHFN240GF - Eaton - GFCI Circuit Breaker
Plug in - 40 Amp - 2 Pole - 240 Volt
Eaton Cutler-Hammer SKU: CHFN240GF
Images are for reference only
Earn 170 reward points
Product Warranty - CHFN240GF - Eaton - GFCI Circuit Breaker
CHFN240GF - Eaton Cutler-Hammer Ground Fault Circuit Breaker
Eaton Cutler Hammer CH series double pole 40 ampere plug-in molded case circuit breaker with maximum voltage rating of 240V tripping method thermal magnetic and standard interrupting rating of 10 kiloampere at 240V complete with ground fault protection (LI) long-time and instantaneous trip functions.
Specifications:
  • Manufacturer : Eaton Cutler Hammer
  • Family: CH Ground Fault Circuit Breaker
  • Type CH
  • Cat. No. : CHFN240GF
  • 2 Pole
  • 40 Amp
  • 240 Volt
  • Phase : 1
  • Dimensions (H x W x L): 2" x 2.75" x 4.5"
  • Connection : Plug-In
  • Protection: Thermal Magnetic
  • Functions: (LI) Long-Time and Instantaneous
  • Interrupting Rating: 10kA@240V