HMCPJ250F5L - Eaton - Molded Case Circuit Breakers
Feed-Thru - 250 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Eaton SKU: HMCPJ250F5L
HMCPJ250F5L - Eaton - Molded Case
Images are for reference only
Eaton SKU: HMCPJ250F5L
Product Warranty - HMCPJ250F5L - Eaton - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - HMCPJ250F5L - Eaton Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    HMCPJ250F5L
  • Manufacturer:
  • Family:
    Series G
  • Pole:
    3
  • Amp
    250
  • Volt:
    600
  • Phase:
    3
  • Category:
  • Connection:
    Feed-Thru
  • Type:
    HMCPJ
  • Functions:
    I - Instantaneous
  • Protection:
    Magnetic Only
  • AIC Ratings:
    50kA@400V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    9.25" x 6.25" x 5"
  • Weight:
    6 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - HMCPJ250F5L - Eaton Molded Case Circuit Breakers
Eaton molded case circuit breaker accessory motor protection, Motor circuit protector, 250 A, Three-pole, Adjustable, Frame J-K, 625-1250 A, 600 V, 250 Vdc, Series G, Line and load