LGE3250FAG - Eaton - Molded Case Circuit Breakers
Feed-Thru - 250 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Eaton SKU: LGE3250FAG
LGE3250FAG - Eaton - Molded Case
Images are for reference only
Eaton SKU: LGE3250FAG
Product Warranty - LGE3250FAG - Eaton - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - LGE3250FAG - Eaton Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    LGE3250FAG
  • Manufacturer:
  • Family:
    Series G
  • Pole:
    3
  • Amp
    250
  • Volt:
    600
  • Phase:
    3
  • Category:
  • Connection:
    Feed-Thru
  • Type:
    LGE
  • Functions:
    LI - Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    35kA@480V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    4.09" x 5.48" x 5.48"
  • Weight:
    16 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - LGE3250FAG - Eaton Molded Case Circuit Breakers
Series G MCCB: LG Frame, 250A, Three-pole, 65 kAIC at 240V, 35 kAIC at 415V, 35 kAIC at 480V, 18 kAIC at 600V, Line/load standard w/ metric mounting hardware, Fixed thermal, adj. magnetic