LW3630WK - Eaton - Molded Case Circuit Breakers
Bolt-On - 630 Amp - 3 Pole - 690 Volt
Eaton SKU: LW3630WK_recon
LW3630WK - Eaton - Molded Case
Images are for reference only
Eaton SKU: LW3630WK_recon
Product Warranty - LW3630WK - Eaton - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - LW3630WK - Eaton Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    LW3630WK
  • Manufacturer:
  • Family:
    Series C IEC
  • Pole:
    3
  • Amp
    630
  • Volt:
    690
  • Phase:
    3
  • Category:
  • Connection:
    Bolt-On
  • Type:
    L Frame
  • Functions:
    NA - No Overcurrent Protection
  • Protection:
    Non-Automatic
  • AIC Ratings:
    40kA@415V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    8.25" x 8.25" x 8.25"
  • Weight:
    20 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - LW3630WK - Eaton Molded Case Circuit Breakers
Eaton Series C molded case switch, L-frame, LW, Molded case switch, Interchangeable thermal-magnetic trip type, Three-pole, 630A, 690 Vac, 250 Vdc, 45 kAIC at 415 Vac, Without terminals, World