XTPR020BC1 - Eaton - Motor Protector
Eaton Cutler-Hammer SKU: XTPR020BC1
Images are for reference only
Earn 228 reward points
Product Warranty - XTPR020BC1 - Eaton - Motor Protector
Overview
Product Specifications - XTPR020BC1 - Eaton Cutler-Hammer Motor Protector
  • Part Number:
    XTPR020BC1
  • Manufacturer:
  • Category:
  • Type:
    XTPR
  • Amperage Rating:
    20A
  • Size:
    45 mm
  • Contact Rating:
    20 A
  • Trip Type:
    Class 10
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    3 in x 2 in x 3 in
  • Weight:
    0.7 lbs
Standards
CSA Approved logo
Product Description - XTPR020BC1 - Eaton Cutler-Hammer Motor Protector
Eaton IEC motor control Manual Motor Protector, 20A, 45 mm Frame size, Class 10 trip type, Rotary type