THQD32200ST1 - General Electrics - Molded Case Circuit Breakers
Bolt-On - 200 Amp - 3 Pole - 240 V
GE SKU: THQD32200ST1
Images are for reference only
GE SKU: THQD32200ST1
Product Warranty - THQD32200ST1 - General Electrics - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - THQD32200ST1 - General Electrics Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    THQD32200ST1
  • Manufacturer:
  • Family:
    Q-Line
  • Pole:
    3
  • Amp
    200
  • Volt:
    240
  • Phase:
    3
  • Category:
  • Connection:
    Bolt-On
  • Type:
    THQD
  • Functions:
    LI - Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    22kA@240V
Dimensions
  • Weight:
    4 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - THQD32200ST1 - General Electrics Molded Case Circuit Breakers
Manufacturer THQD32200ST1, Brand: General Electric, Product Type: Q-Line Circuit Breaker, Model: THQD, Configuration: 3P, 3PH, Amperage: 200A, Voltage: 240V, Interrupting Capacity: 22kA@240V, Features: Complete with TQST1 120-240V shunt trip, non-interchangeable trip unit, and load side lug terminals. High interrupting capacity, 40°C operating temperature, Mounting: Bolt-On, Technology: Thermal Magnetic, Design: Molded Case Circuit Breaker.