TJC36400G - General Electrics - Molded Case Circuit Breakers
Feed-Thru - 400 Amp - 3 Pole - 600 V
GE SKU: TJC36400G_recon
Images are for reference only
GE SKU: TJC36400G_recon
Product Warranty - TJC36400G - General Electrics - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - TJC36400G - General Electrics Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    TJC36400G
  • Manufacturer:
  • Family:
    Mag-Break
  • Pole:
    3
  • Amp
    400
  • Volt:
    600
  • Phase:
    3
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    3.81 x 8.25 x 10.12
  • Weight:
    17.54 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - TJC36400G - General Electrics Molded Case Circuit Breakers
The TJC36400G by General Electric is a Mag-Break MCP motor circuit protector designed for heavy-duty applications. With a 3-pole (3P), 3-phase configuration and a 400A capacity, it operates at 600V, featuring a standard interrupting capacity of 30kA at 480V. UL listed for safety, this Feed-Thru circuit breaker includes Instantaneous protection only, line & load side lug terminals, and a magnetic range of 1000-3300A.