TJK436125WL - General Electrics - Molded Case Circuit Breakers
Feed-Thru - 125 Amp - 3 Pole - 600 V
GE SKU: TJK436125WL
Images are for reference only
GE SKU: TJK436125WL
Product Warranty - TJK436125WL - General Electrics - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - TJK436125WL - General Electrics Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    TJK436125WL
  • Manufacturer:
  • Family:
    J600 Line
  • Pole:
    3
  • Amp
    125
  • Volt:
    600
  • Phase:
    3
  • Category:
  • Connection:
    Feed-Thru
  • Type:
    TJK
  • Functions:
    LI - Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    30kA@480V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    3.81 x 8.25 x 10.12
  • Weight:
    21 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - TJK436125WL - General Electrics Molded Case Circuit Breakers
The TJK436125WL by General Electric is a molded case circuit breaker designed for optimal performance in demanding applications. With a 3-pole (3P), 3-phase configuration and a 125A capacity, it operates at 600V, providing a standard interrupting capacity of 30kA at 480V. Complete with line & load side lug terminals and an interchangeable trip unit, this circuit breaker ensures reliable protection within a 40ºC operating temperature.