ADS36100HDFP - General Electrics - Panel Switch
100 Amp - 3 Pole - 600 V
GE SKU: ADS36100HDFP
Images are for reference only
100 Amp - 3 Pole - 600 V
GE SKU: ADS36100HDFP
Product Warranty - ADS36100HDFP - General Electrics - Panel Switch
Overview
Product Specifications - ADS36100HDFP - General Electrics Panel Switch
  • Part Number:
    ADS36100HDFP
  • Manufacturer:
  • Family:
    Spectra Series
  • Pole:
    3
  • Amp
    100
  • Volt:
    600
  • Phase:
    3
  • Category:
  • Type:
    ADS
  • AIC Ratings:
    200kA@480V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    59 x 59 x 59
  • Weight:
    55 lb
Standards
CSA Approved logo
Product Description - ADS36100HDFP - General Electrics Panel Switch
General Electric presents the ADS36100HDFP, a component of the Spectra Series. This fusible switch, designed for three-phase systems, offers a 600V capacity and a 100A rating. With a NEMA 1 classification, dual/twin mount capability, and compatibility with class H, R, J, and K fuses, it's well-suited for seamless integration into Spectra Series switchboards. The package includes panel cover filler plates for added convenience.