HBL4100MI7W - Hubbell - Mechanical Interlock
100 Amp - 3 Pole - 480 Volt
Hubbell SKU: HBL4100MI7W
Images are for reference only
100 Amp - 3 Pole - 480 Volt
Hubbell SKU: HBL4100MI7W
Product Warranty - HBL4100MI7W - Hubbell - Mechanical Interlock
Overview
Product Specifications - HBL4100MI7W - Hubbell Mechanical Interlock
  • Part Number:
    HBL4100MI7W
  • Manufacturer:
  • Color:
    Red
  • EU RoHS Indicator:
    No
  • Category:
  • Material:
    Screw Mounting
  • Amperage:
    100
  • Voltage:
    480
  • Material - Mounting Hardware:
    Screw Mounting
  • Type:
    Mechanical Interlock
  • Item Type:
    Mechanically Interlocked Single
  • Environmental Conditions:
    Watertight
  • Number of Poles:
    3
Standards
CSA Approved logo
Product Description - HBL4100MI7W - Hubbell Mechanical Interlock
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Mechanically Interlocked Receptacle, 100A 3-Phase Delta 480V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws