HBL4100C9W - Hubbell - Watertight Connector Body
100 Amp - 3 Pole - 100 Volt
Hubbell SKU: HBL4100C9W
Images are for reference only
100 Amp - 3 Pole - 100 Volt
Hubbell SKU: HBL4100C9W
Product Warranty - HBL4100C9W - Hubbell - Watertight Connector Body
Overview
Product Specifications - HBL4100C9W - Hubbell Watertight Connector Body
  • Part Number:
    HBL4100C9W
  • Manufacturer:
  • Color:
    Blue
  • Insulation:
    Insulated Body
  • EU RoHS Indicator:
    Yes
  • Category:
  • Amperage:
    100
  • Voltage:
    100
  • Material - Mounting Hardware:
    Cord Mounted
  • Type:
    Watertight Connector Body
  • Item Type:
    Standard
  • Environmental Conditions:
    Watertight
  • Number of Poles:
    3
Standards
CSA Approved logo
Product Description - HBL4100C9W - Hubbell Watertight Connector Body
Heavy Duty IEC Pin and Sleeve Industrial Grade Female Connector Body, 100A 3-Phase Delta 250V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Watertight