HBL4100B5W - Hubbell - Watertight Inlet
100 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Hubbell SKU: HBL4100B5W
Images are for reference only
100 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Hubbell SKU: HBL4100B5W
Product Warranty - HBL4100B5W - Hubbell - Watertight Inlet
Overview
Product Specifications - HBL4100B5W - Hubbell Watertight Inlet
  • Part Number:
    HBL4100B5W
  • Manufacturer:
  • Color:
    Black
  • Insulation:
    Insulated Body
  • EU RoHS Indicator:
    Yes
  • Category:
  • Material:
    Screw Mounting
  • Amperage:
    100
  • Voltage:
    600
  • Material - Mounting Hardware:
    Screw Mounting
  • Type:
    Watertight Inlet
  • Item Type:
    Single Flanged
  • Environmental Conditions:
    Watertight
  • Number of Poles:
    3
Standards
CSA Approved logo
Product Description - HBL4100B5W - Hubbell Watertight Inlet
Heavy Duty Products, IEC Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Male, Flanged Inlet, 100A 3-Phase Delta 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Black, Watertight