ED62B050 - Siemens - Molded Case Circuit Breaker
Bolt-On - 50 Amp - 2 Pole - 600 Volt
Siemens/ITE SKU: ED62B050_recon
Images are for reference only
Earn 420 reward points
Product Warranty - ED62B050 - Siemens - Molded Case Circuit Breaker
Overview
Product Specifications - ED62B050 - Siemens Breakers Molded Case Circuit Breakers
  • Part Number:
    ED62B050
  • Manufacturer:
  • Family:
    Sentron Series
  • Pole:
    2
  • Amp
    50
  • Volt:
    600
  • Phase:
    1
  • Category:
  • Connection:
    Feed-Thru
  • Type:
    ED
  • Functions:
    LI - Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    25kA@480V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    6.35" x 2" x 3.92"
  • Weight:
    2.7 lbs
Standards
CSA Approved logo
Product Description - ED62B050 - Siemens Breakers Molded Case Circuit Breakers
Siemens, Sentron Series, type ED, 2P, 1PH, 50A, 600V, 25kA@480V, standard interrupting capacity, 40 degree C, feed-thru, complete with line & load side lug terminals, thermal magnetic, molded case circuit breakers.