FXD62B080L - Siemens - Molded Case Circuit Breaker
Bolt-On - 80 Amp - 2 Pole - 600 Volt
Siemens/ITE SKU: FXD62B080L
Images are for reference only
Siemens/ITE SKU: FXD62B080L
Product Warranty - FXD62B080L - Siemens - Molded Case Circuit Breaker
Overview
Product Specifications - FXD62B080L - Siemens Molded Case Circuit Breaker
  • Part Number:
    FXD62B080L
  • Manufacturer:
  • Family:
    Sentron Series
  • Pole:
    2
  • Amp
    80
  • Volt:
    600
  • Phase:
    1
  • Category:
  • Connection:
    Bolt-On
  • Type:
    FXD
  • Functions:
    LI - Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    35kA@480V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    9.5" x 4.5" x 4"
  • Weight:
    7 lbs
Standards
CSA Approved logo
Product Description - FXD62B080L - Siemens Molded Case Circuit Breaker
Siemens, Sentron Series, type FXD, 2P, 1PH, 80A, 600V, 35kA@480V, standard interrupting capacity, 40 degree C, bolt-on, UL listed for reverse fed applications, complete with non-interchangeable trip, LI - Long-Time and Instantaneous trip functions and load side lug terminals, thermal magnetic molded case circuit breakers.