JDA262255 - Square D - Molded Case Circuit Breakers
225 Amp - 2 Pole - 600 Volt
Square D SKU: JDA262255
Images are for reference only
225 Amp - 2 Pole - 600 Volt
Square D SKU: JDA262255
Product Warranty - JDA262255 - Square D - Molded Case Circuit Breakers
Overview
Product Specifications - JDA262255 - Square D Molded Case Circuit Breakers
  • Category:
  • Connection:
    I-Line Style Plug-In
  • Type:
    J Frame
  • Functions:
    Long-Time and Instantaneous
  • Protection:
    Thermal Magnetic
  • AIC Ratings:
    18kA@480V
Standards
CSA Approved logo
Product Description - JDA262255 - Square D Molded Case Circuit Breakers
PowerPacT J-Frame circuit breakers are designed to protect electrical systems from damage caused by overloads and short circuits. PowerPacT J-Frame circuit breakers are available with either thermal magnetic or MicroLogic electronic trip protection units. This PowerPacT J-Frame circuit breaker provides thermal magnetic circuit protection with a breaking capacity of 14kA at 600VAC. All PowerPacT J-Frame circuit breakers are equipped with dual-break rotating contacts that reduce the amount of peak current during a short circuit fault. All PowerPacT circuit breakers have an integral push-to-trip button in the cover to manually trip the circuit breaker. PowerPacT J circuit breakers are available in 2 and 3-pole unit mount and I-Line constructions. PowerPacT J I-Line circuit breakers are available in I-Line construction for easy installation and removal in I-Line applications. This unit has I-Line terminations on the line side and mechanical lugs on the load side. This PowerPacT J, 225A, 2 pole, circuit breaker has a breaking capacity of 14kA at 600VAC. This circuit breaker has a continuous current rating of 80% with a CA phase connection. PowerPacT J circuit breakers comply to UL, CSA, NOM, and IEC standards and are CE marked