PJL36000S10 - Square D - Molded Case Circuit Breaker
Feed-Thru - 1000 Amp - 3 Pole - 600 Volt
Schneider Electric SKU: PJL36000S10
PJL36000S10 - Square D 1000 Amp 3 Pole 600 Volt Molded Case Circuit Breaker
Images are for reference only
Product Warranty - PJL36000S10 - Square D - Molded Case Circuit Breaker
Overview
Product Specifications - PJL36000S10 - Square D Powerpact Circuit Breaker
  • Category:
  • Connection:
    Feed Thru
  • Type:
    PJL
  • Functions:
    NA - No Overcurrent Protection
  • Protection:
    Non-Automatic
  • AIC Ratings:
    65kA@480V
Dimensions
  • Dimensions (HxWxD):
    16.16" x 8.27" x 8.05"
Standards
CSA Approved logo
Product Description - PJL36000S10 - Square D Powerpact Circuit Breaker
Square D,Schneider Electric, Powerpact, type PJL, 3P, 3PH, 1000A, 600V, 65kA@480V, UL listed, high interrupting capacity, feed-thru, NA - No Overcurrent Protection, non-automatic switch, line & load side lug terminals.